Blog
Posted in

Towarzyscy indywidualiści. Sprawdź, dlaczego koty potrzebują własnego legowiska

Posted in

Choć koci opiekunowie często obserwują, jak ich podopieczni zasypiają w różnych, nierzadko zaskakujących miejscach, nie oznacza to, że zwierzęta nie potrzebują własnego posłania. Wybór odpowiedniego legowiska dla kota może wydawać się trudny – należy dobrać model, który zapewni mu prywatność, ale nie odizoluje całkiem od otoczenia, da poczucie bezpieczeństwa i wygodę. Przekonaj się, dlaczego posłanie jest tak ważne dla Twojego pupila!

Koty coraz częściej goszczą w naszych domach

Choć statystycznie Polacy częściej na swoich domowników wybierają psy, koty znajdują się na drugim miejscu zestawienia. Szacuje się, że w kraju żyje ich ponad 6,8 mln, co oznacza, że 33% wszystkich właścicieli zwierząt w Polsce to „kociarze”, jak wynika z badań z 2020 r. przeprowadzonych przez FEDIAF. Jako producent akcesoriów dla zwierząt stale obserwujemy wzrost zainteresowania produktami przeznaczonymi dla kotów. Właściciele coraz bardziej świadomie podchodzą do zajmowania się swoimi pupilami, poszerzają wiedzę, starannie dobierają karmy i elementy wyprawki. Chętnie wybierają ekologiczne legowiska dla kotów wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Głównie po to, żeby dbać o środowisko naturalne tak samo, jak o komfort swoich zwierząt.

Kocia potrzeba posiadania własnego terytorium

Czy kot, który nie ma swojego własnego legowiska, jest w stanie się wyspać? Nie zawsze. Brak posłania, które stanowi wyłącznie kocią własność, może negatywnie wpłynąć na pewność siebie zwierzęcia i jego poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – jakość snu. Z czego to wynika?

  • Koty potrzebują określonego terytorium, gdzie wyznaczą konkretne strefy – np. zabawy, jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych i wypoczynku; posłanie pomaga wydzielić przestrzeń do spania.
  • Przytulne i wygodne legowisko dla kota zapewni mu wygodę i pozwoli przyjąć dowolną pozycję.
  • Odpowiednio umiejscowione posłanie umożliwi kotu obserwację otoczenia z poczuciem, że nic mu nie zagraża – to sprzyja relaksowi.
  • Często używane legowisko przesiąka kocim zapachem – w przypadku przeprowadzki będzie znajomym elementem na nowym terenie, a jego obecność pozwoli zredukować stres.

Odpoczynek w samotności

Choć koty nie są zwierzętami stadnymi, należą do gatunków socjalnych, a to oznacza, że wchodzą ze sobą w skomplikowane relacje społeczne. Koci przodkowie byli samotnikami, jednak proces udomowienia wpłynął na rozwój kompetencji społecznych tych zwierząt. Wciąż można dostrzec u nich silny indywidualizm, który często przejawia się potrzebą odpoczynku w samotności.

Czy wiedza o tym ma znaczenie w przypadku wyboru idealnego legowiska dla kota? Zdając sobie sprawę ze specyfiki kociej natury, łatwiej dobrać model posłania dopasowany do potrzeb czworonoga, a także umieścić posłanie w takim miejscu, by zwierzę chętnie z niego korzystało. Zastanów się przede wszystkim, jakie cechy i zachowania dominują u Twojego pupila:

  • potrzeba kontaktu,
  • upodobanie do samotniczego trybu życia,
  • tendencja do chowania się w zakamarkach domu,
  • wybieranie stanowisk na podwyższeniu z możliwością obserwacji otoczenia,
  • szukanie kryjówki w sytuacjach stresujących.

W zależności od tego wybierz zabudowaną budkę, płaski materac-poduszkę lub legowisko z wysokimi rantami. Połóż je w ustronnym, ciepłym i przytulnym miejscu, ale nie całkiem odosobnionym – by kot zyskał prywatność, ale nie czuł się samotny.

Spokój w czasie ewentualnej choroby

Wygodne legowisko to dla kota schronienie, gdzie zwierzę może bezpiecznie wypocząć. Jest szczególnie ważne, kiedy jest chore bądź przechodzi rekonwalescencję i potrzebuje odpoczynku w komfortowych warunkach. Ustawiona w zacisznym miejscu zabudowana budka, ciepła, izolująca od bodźców i hałasu, lub medyczne legowisko z wysokimi rantami wypełnione pianką z efektem pamięci sprawią, że pupil będzie mógł w spokoju dochodzić do siebie.

Zadbaj o komfortowe legowisko dla Twojego kota

Jako doświadczony producent legowisk dla kota nasze projekty tworzymy tak, by odpowiadały potrzebom i charakterowi zwierząt, co doceniają klienci zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kocie oczekiwania różnią się od psich – warto o tym pamiętać i od tego uzależnić zakup konkretnego modelu. Wybierz miękkie i przytulne ekologiczne legowisko dla kota, które zagwarantuje Twojemu pupilowi zdrowy i sen i pozwoli mu wypoczywać w tak komfortowych warunkach, jak to tylko możliwe!

 

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0