Blog
Posted in

Najczęstsze choroby ortopedyczne u psów

choroby ortopedyczne
Posted in

Choroby ortopedyczne u psów to wszelkie schorzenia układu kostnego, mające swoje uwarunkowania genetyczne, wrodzone lub nabyte. W wielu przypadkach tego typu choroby nazywane są ortopedyczno-neurologicznymi i mogą dotyczyć kości, więzadeł lub mięśni, niezależnie od wieku czworonoga. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda dysplazja lub jak pomóc swojemu pupilowi w momencie zerwania więzadeł — poznaj kilka podstawowych objawów oraz sprawdzonych porad. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat najczęstszych chorób ortopedycznych.

Choroby ortopedyczne dotykają również pupili

To prawda, że starsze psy są dużo bardziej narażone na wszelkie choroby układu kostnego. Jednak ze względu na predyspozycje genetyczne lub wady wrodzone — problemy ortopedyczne dotyczą również szczeniaków, jak i młodych psów. W tej sytuacji dużą rolę pełni właściciel, który od początku powinien zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną młodego osobnika. Nawet z pozoru zdrowe psy, doprowadzone do nadwagi mogą objawiać wczesne problemy ortopedyczne, które w znaczy sposób rzutują na ich dalsze życie.

Osoby decydujące się na adopcję czworonoga ze schroniska, którego historia nie jest do końca znana — muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia chorób ortopedycznych. Weterynarze zalecają wykonanie badania RTG najpóźniej w 4. miesiącu życia. Takie prześwietlenie stawów biodrowych i łokciowych to profilaktyka pozwalająca poznać stan zdrowia pupila, niezależnie od jego pochodzenia. Odpowiednio wczesna diagnoza umożliwia podjęcie skutecznych kroków i wykonanie zabiegów.

Dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych

Dysplazja to jedna z najczęstszych i zarazem najbardziej popularna choroba ortopedyczna u psów. Jej objawy to przede wszystkim rozluźnienie struktur stawowych, występujące pod wpływem czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Dysplazja dotyka przede wszystkim duże rasy psów nawet w okresie szczenięcym, a głównym tego powodem są uwarunkowania genetyczne, jednak należy zwrócić uwagę również na:

  • źle zbilansowana dieta z nieodpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu;
  • otyłość i nadwaga;
  • zbyt szybki wzrost szczeniaków;
  • za duże wysiłki fizyczne u dorastających psów;
  • częste urazy.

Podstawowymi objawami dysplazji jest sztywność i problem z poruszaniem po dłuższym odpoczynku, ból sygnalizowany przez jęk, ograniczenia ruchowe podczas codziennych aktywności oraz nietypowe chodzenie.

choroby-ortopedyczne

Zwyrodnienia stawów

Choroby ortopedyczne u psa to również wszelkie schorzenia stawów, znane jako Osteoarthritis lub OA, charakteryzujące się przewlekłym i postępującym bólem, wpływającym na stawy i tkanki wokół nich. Zwyrodnienie stawów to stan, w którym chrząstka stopniowo ulega degradacji, co prowadzi do dyskomfortu, sztywności i ograniczenia ruchu. Choroba ta jest szczególnie powszechna u starszych psów, ale może również dotyczyć młodszych zwierząt, zwłaszcza jeśli miały urazy stawów lub choroby genetyczne.

Zerwanie więzadeł

Zerwanie więzadeł to najczęstszy uraz ortopedyczny, który może wystąpić u psów, szczególnie w stawie kolanowym lub łokciowym. Więzadła to łącznotkankowe stabilizatory stawów, utrzymujące ich prawidłową anatomię. Ich zerwanie może prowadzić do bólu, niestabilności i ograniczenia ruchu. Dwa najczęstsze rodzaje zerwań więzadeł u psów to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym (ACL lub CCL) oraz zerwanie więzadła łokciowego.

Wygodne legowisko ortopedyczne – niezbędne podczas urazów

Niezależnie od rodzaju urazu lub schorzenia, każdy czworonóg powinien posiadać wsparcie w postaci wygodnego miejsca do spania. Odpowiednio dobrane legowisko dla psa to doskonała pomoc, pozwalająca na utrzymanie komfortu. Podstawowym rozwiązaniem może okazać się specjalistyczne legowisko ortopedyczne dla psa. Modele wykonane z pianki memory dopasowują swój kształt do ciała pupila, gwarantując wygodną pozycję i komfortowy wypoczynek dla stawów.

Komfort czworonoga w trakcie choroby

Chcesz zadbać o poczucie bezpieczeństwa swojego psa? Nagły uraz lub trwałe schorzenie to czas, w którym Twój pupil potrzebuje dużo wsparcia i wyrozumiałości. Jeśli szukasz specjalistycznych legowisk ortopedycznych — odwiedź stronę rexproduct.com i skompletuj niezbędne wyposażenie, gwarantujące spokojny odpoczynek i ulgę dla obciążonych stawów.

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0