Blog
Posted in

Choroba zwyrodnieniowa u kota. Jak pomóc pupilowi?

Posted in

Czy wiesz, że koty to mistrzowie kamuflażu? Maskują ból na tyle dobrze, że nawet w zaawansowanej postaci choroby mogą sprawiać wrażenie, jakby nic im nie dolegało. W efekcie zmiany zapalne często przez długi czas pozostają nierozpoznane. O zwyrodnieniach stawów mogą jednak świadczyć pewne kocie zachowania. Sprawdź więc, co warto wiedzieć!

Bolesna dolegliwość popularna wśród kotów

Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa dotyka aż 90% kotów powyżej 12. roku życia. Zwyrodnienie ma często charakter postępujący. Uszkodzona chrząstka stawowa regeneruje się powoli, stąd też w leczeniu kładzie się nacisk na wyciszenie stanu zapalnego. Jakie zmiany w zachowaniu kota powinny wzbudzić Twoją czujność? Co możesz zrobić, aby poczuł się lepiej? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać, że kot choruje na zwyrodnienia stawów?

Nie zawsze będzie to łatwe zadanie. Podczas gdy psy z reguły wyraźnie dają znać, że coś im dolega, u kotów wygląda to inaczej. Najczęściej zwierzęta te po prostu więcej śpią. Dłuższym drzemkom albo ciągłemu polegiwaniu może towarzyszyć niechęć do skoków, wchodzenia po schodach czy do zabawy. Szczególnie u starszych kotów bywa to mylące. To, że kot spędza dużo czasu, leżąc, niekoniecznie musi być kwestią wieku. Równie dobrze może to wynikać z choroby zwyrodnieniowej stawów. Obserwuj więc bacznie futrzaka. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego w jego zachowaniu, poradź się lekarza weterynarii.

Komfortowa codzienność dla mruczka

W chorobie zwyrodnieniowej warto zadbać, aby kot ruszał się pomimo bólu. Wprawdzie zwierzę naturalnie będzie próbowało unikać ruchu, jednak to właśnie delikatny ruch sprawia, że stawy utrzymują elastyczność. Jak więc zmotywować mruczącego przyjaciela do aktywności? Pomocne mogą okazać się kocie zabawki i akcesoria. Zachęcaj go do wspólnej zabawy, nagradzaj smakołykami. Koniecznie zadbaj też o to, aby zabawa była bezpieczna – żadnych wysokich skoków ani gwałtownych ruchów.

Komfortowa przestrzeń do odpoczynku to kolejna ważna sprawa. Kocie gusta bywają różne, co zawsze warto uwzględniać przy wyborze miejsca na posłanie. To, gdzie śpi Twój kot, ma dla niego znaczenie. Równie istotne jest to, na czym śpi. Legowisko medyczne odciąży stawy i przyspieszy odbudowę tkanki. Nie zapomnij też o wizytach w klinice weterynaryjnej.

Legowisko medyczne dla kota z chorobą zwyrodnieniową

Sen stymuluje naturalne procesy regeneracji organizmu. Gdy Twój kot choruje, tym bardziej potrzebuje bezpiecznego, komfortowego miejsca, gdzie będzie mógł w spokoju wypoczywać. W przypadku zwierząt ze zwyrodnieniami stawów warto pomyśleć o profesjonalnym legowisku medycznym. Postaw na takie od zaufanego producenta. Przed zakupem zwróć przede wszystkim uwagę na typ wypełnienia. Wewnątrz materaca powinna znajdować się pianka z efektem pamięci, która:

  • idealnie dopasuje się do kształtu ciała, zapewniając właściwe podparcie,
  • zmniejszy napięcia mięśniowe, odciąży kręgosłup i stawy, a w efekcie zniweluje ból,
  • jest komfortowa: nie powoduje ucisku, zapobiega tworzeniu się odleżyn.

Zerknij też na rodzaj poszycia legowiska. Wybieraj spośród atestowanych i wytrzymałych materiałów. Pokrowiec powinien być odporny na zadrapania, wodę, zabrudzenia oraz łatwy w czyszczeniu. Idealnie, jeśli w razie potrzeby da się go zdjąć i uprać bądź wymienić na nowy. Takie kocie łóżko to nie tylko wygoda dla Twojego pupila, ale też dla Ciebie. Oczywiście posłanie powinno być lekkie, żeby można było łatwo przenosić je z miejsca w miejsce, a od spodu antypoślizgowe. Dobrą alternatywą dla klasycznych modeli są też legowiska medyczne z bocznym rantem brzegowym. Miękki brzeg daje dodatkową stabilizację i optymalne podparcie podczas odpoczynku – Twój kot doceni takie udogodnienie.

 

Zaufaj jakości od Rexproduct

Komfortowe legowiska medyczne, a także ekologiczne budy PetHOME, posłania softPET oraz wiele więcej akcesoriów dla psów i kotów zamówisz w Rexproduct. Nasze kolekcje tworzymy w duchu eko: z surowców z recyklingu i materiałów z certyfikatem Oeko-Tex®, wolnych m.in. od pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, metali ciężkich. Wszystkie produkty powstają od początku do końca w UE. Sprawdź ofertę i podaruj swojemu czworonożnemu przyjacielowi komfortowy wypoczynek!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0