Blog
Posted in

Zdrowy pies to wyspany pies. Zobacz, jakie znaczenie ma sen dla Twojego pupila

sen-psa-znaczenie
Posted in

Wysypianie się jest niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia – fakt ten dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Sen ma dla psa ogromne znaczenie, ponieważ w jego trakcie w jego organizmie zachodzą bardzo ważne procesy, dzięki którym ciało może się zregenerować, hormony ulegają wyregulowaniu, a mózg przetwarza i porządkuje informacje. Zwierzę powinno zatem móc poświęcić na spanie tyle czasu w ciągu dnia, ile potrzebuje. Jako producent legowisk dla psa i kota wiemy doskonale, że efektywność snu u zwierząt zależy od bardzo wielu czynników, w tym również od odpowiednio dobranych akcesoriów. Dowiedz się, jak sprawić, by Twój pupil wysypiał się zdrowo!

 

Wpływ snu na życie czworonożnych przyjaciół

Jak wysypianie się wpływa na zwierzęta? Sen to czas, kiedy pies może wypocząć, a jego ciało wraca do równowagi. To oznacza, że:

  • mięśnie regenerują się po wysiłku,
  • organizm pozbywa się toksyn,
  • hormony się stabilizują,
  • rany i uszkodzone tkanki szybciej się goją (to ważne w przypadku psów po urazach i zabiegach chirurgicznych),
  • mózg przetwarza nowe informacje i zapamiętuje je.

Brak możliwości wyspania się i zła jakość snu to u psów częsta przyczyna problemów zdrowotnych i – przede wszystkim – behawioralnych. Niewyspane zwierzę staje się sfrustrowane, drażliwe, a nawet agresywne, dużo gorzej się uczy, niewłaściwie reaguje na bodźce, ma problem z zapanowaniem nad emocjami i koncentracją.

Jakość psiego snu ma znaczenie

Aby Twój pupil był wyspany, musi mieć możliwość zasnąć naprawdę głęboko. Liczy się nie tylko czas poświęcony na sen, ale też jego jakość! Dorosły pies przesypia średnio ok. 12 godzin dziennie, szczenięta i starsze psiaki poświęcają na spanie nawet od 18 godzin na dobę. Psi sen dzieli się na dwie fazy: NREM (wolnofalową) i REM (paradoksalną). Pierwsza jest stanem przejściowym między czuwaniem a spaniem, dopiero druga zapewnia zwierzęciu prawdziwy wypoczynek i to od jej trwania zależy to, czy organizm będzie w stanie się zregenerować, a pamięć – przetworzyć informacje. To czas, kiedy czworonogi śnią – jeśli widzisz, że leżąc na swoim legowisku, pies „biega” przez sen, nie przeszkadzaj mu, to nie koszmary, a jedynie podążanie za obrazami podsuwanymi przez mózg!

Warunki, które pomogą pupilowi w odpowiednim relaksie

Zwierzę, aby się wyspać, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Cisza, spokój i ciepło – to podstawa, choć wbrew pozorom nie oznacza to, że pupila należy odizolować od domowników i zamknąć w osobnym pomieszczeniu. Zdrowy sen psa zależy od takich czynników jak:

  • dobrze dobrane legowisko – pies musi mieć możliwość wygodnego ułożenia się i swobodnego rozciągnięcia;
  • posłanie ułożone w ustronnym miejscu – z dala od ciągów komunikacyjnych, łatwo dostępne, w pobliżu domowników;
  • odpowiednia temperatura i brak przeciągów – w zbyt przewiewnych i chłodnych miejscach pies może się przeziębić podczas snu;
  • stałe pory odpoczynku – rutyna i dobrze znany rozkład dnia ułatwiają spokojny odpoczynek.

legowisko-dla-psa

Legowisko – tajemnica komfortowego snu

To, czy Twój pupil wysypia się odpowiednio, w dużej mierze zależy od jego posłania. Dobrze dobrane legowisko dla psa powinno umożliwić zwierzakowi ułożenie się w taki sposób, by mógł odciążyć stawy i kręgosłup, swobodnie wyciągnąć się lub ułożyć w ulubionej pozycji. Powinno być łatwe do utrzymania w czystości, odporne na zniszczenie i przede wszystkim posiadać wypełnienie wysokiej jakości, które nie będzie się odkształcać i przesuwać. Jeśli Twój pupil ma problemy ortopedyczne lub jest po zabiegach chirurgicznych, możesz sprawić mu specjalne legowisko medyczne, które zapewni mu dodatkowy komfort.

Producent komfortowych legowisk dla psa

Odpowiednio dobrane psie akcesoria zagwarantują Twojemu czworonogowi komfort i wygodę na co dzień. Dotyczy to również legowisk – efektywny sen jest dla psa bardzo ważny, a od wyboru idealnego posłania zależy jakość wypoczynku. Jeśli chcesz, by Twój pupil dobrze się wysypiał, pozwól mu poświęcić na spanie tyle czasu, ile tego potrzebuje i zadbaj o zapewnienie mu optymalnych warunków. Rexproduct to producent wysokiej klasy legowisk dla psów projektowanych z myślą o zdrowiu i wygodzie czworonogów, w naszej ofercie z pewnością znajdziesz więc model, który pozwoli Twojemu psiemu przyjacielowi wyspać się za wszystkie czasy!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0