Nauka komend kojarzy się przede wszystkim z psami. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że możliwe jest również szkolenie, a nawet trening kota! Uczenie go wykonywania prostych sztuczek i reagowania na komendy ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim jest sposobem na zapewnienie zwierzakowi przyjemnej, stymulującej umysłowo rozrywki i wzmocnienie jego więzi z opiekunem. Opieka nad zwierzakiem to nie tylko zapewnienie mu jedzenia i podstawowych akcesoriów takich jak legowisko – koty potrzebują również rozrywki i wyzwań intelektualnych. Dowiedz się, czego możesz nauczyć swojego pupila!
Spis treści
- Koty uwielbiają się uczyć!
- Wzmocnienie więzi z opiekunem
- Zasady treningu sztuczek i komend dla kota
- Jak przygotować się do szkolenia kociego towarzysza?
- A po intensywnym treningu… Czas na odpoczynek w legowisku!
Koty uwielbiają się uczyć!
Zwierzęta chętnie się uczą – zdobywanie nowych umiejętności to naturalny proces, który pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Właściciele zwierzaków domowych wykorzystują to zjawisko, by zachęcić swoje czworonogi do reagowania na komendy – tak działa również szkolenie kotów. Zazwyczaj opanowanie jakiejś czynności w naturze kończy się dla zwierzęcia zdobyciem nagrody (np. jedzenia), a jej nieprawidłowe wykonanie nieprzyjemnym bodźcem (np. bólem), co pozwala utrwalić dany schemat postępowania. W warunkach domowych kot również cały czas się uczy – np. gdzie może wejść, a gdzie nie powinien, jak może zachowywać się w stosunku do opiekunów. Jednak czy da się nauczyć go wykonywania komend jak psa?
Wzmocnienie więzi z opiekunem
Koci opiekunowie często zastanawiają się, jak wzmocnić więź ze swoim pupilem. Nauka i trening w przypadku większości kotów sprawdzają się doskonale! Podstawą jest jednak to, by korzystać z pozytywnych metod szkolenia polegających na stosowaniu wzmocnień pozytywnych (R+) i kar negatywnych (P-). W praktyce znaczy to, że za prawidłowo wykonane polecenie zwierzak otrzymuje np. smakołyk, a za źle wykonaną czynność po prostu nie otrzymuje oczekiwanej nagrody. Motywowanie uczenia się nowych komend przy pomocy przyjemnych bodźców sprawia, że kot chętniej przebywa z opiekunem, ponieważ jego obecność kojarzy mu się z pozytywnymi wydarzeniami i zabawą zakończoną uzyskaniem konkretnej korzyści.
Zasady treningu sztuczek i komend dla kota
Jak zatem nauczyć swojego kociego przyjaciela sztuczek, np. reagowania na komendę „siad” lub „podaj łapę”? Przede wszystkim: powoli! Szkolenie kota powinno przebiegać stopniowo, by zwierzak się nie sfrustrował. Wydaj komendę i zachęć pupila, by wykonał daną czynność i zrozumiał dokładnie, czego od niego chcesz (np. podnieś jego łapkę, poczekaj, aż sam usiądzie), a następnie pochwal go i natychmiast podaj mu nagrodę. O czym warto pamiętać:
- zacznij od najprostszych komend,
- nagradzaj kota za każdy, nawet najmniejszy postęp,
- zawsze pochwal go słownie i zaraz potem podawaj mu smakołyk – po pewnym czasie samo słowo stanie się nagrodą,
- podziel szkolenie na krótkie, kilkuminutowe sesje, żeby Twój pupil nie znudził się ani nie zniechęcił,
- każdy trening kończ, kiedy zwierzak wykona daną czynność prawidłowo (w chociaż niewielkim stopniu),
- jeśli widzisz, że coś jest za trudne dla Twojego kota – poproś go o coś łatwiejszego!
Jak przygotować się do szkolenia kociego towarzysza?
Najważniejsze jest przygotowanie opiekuna. Aby trening był przyjemny dla kota i dla Ciebie, przede wszystkim postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o metodach szkolenia, zanim jeszcze je zaczniesz. Czytaj fachowe artykuły, oglądaj filmy poradnikowe dostępne w internecie, przemyśl dokładnie, co i jak chcesz osiągnąć. Następnie:
- wybierz ciche i spokojne miejsce, gdzie kota nie będą rozpraszać żadne dodatkowe bodźce,
- zaopatrz się w ulubione smakołyki swojego pupila,
- nie śpiesz się – zacznij szkolenie w momencie, kiedy masz na to dużo czasu.
Jeśli zauważysz, że Twój kot zupełnie nie chce z Tobą współpracować, nie rób nic na siłę. Szkolenie ma być zabawą, nie przymusem!
A po intensywnym treningu… Czas na odpoczynek w legowisku!
Prawdopodobnie zaskoczy Cię to, jak bardzo Twój pupil będzie zmęczony nawet po krótkiej sesji szkoleniowej! Szkolenie i trening to dla kota duży wysiłek intelektualny, po którym na pewno będzie chciał wyspać się i zregenerować siły. Kluczowe jest więc zapewnienie mu jak najlepszych warunków do odpoczynku. Każde legowisko dla kota z oferty Rexproduct zostało opracowane z myślą o zapewnieniu zwierzakowi jak najbardziej efektywnego i zdrowego wypoczynku. Sprawdź, czy znajdziesz idealne posłanie dla swojego czworonożnego przyjaciela!