Blog
Posted in

Psie opuszki zimą. Jak o nie dbać?

Posted in

Czy psem zimą trzeba opiekować się inaczej? Przede wszystkim należy zadbać o odporność pupila oraz dbać o stan jego sierści – to jednak nie wszystko. Wielu opiekunów czworonogów zapomina, że również psie opuszki i łapy zimą wymagają specjalnej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt mieszkających w miastach lub okolicach, gdzie chodniki i ulice posypywane są solą. Częste spacery po takich nawierzchniach mogą stać się przyczyną wielu problemów. Zatem jak dbać o łapy psa zimą? Sprawdź, o czym pamiętać w czasie zimowych spacerów!

Psie łapy zimą wymagają większej uwagi

Niektóre psy uwielbiają zimę i chłodniejszą pogodę, inne nie chcą w tym czasie w ogóle opuszczać domu. Niezależnie od tego, do której grupy należy Twój pupil, i tak będzie musiał wychodzić na spacery – a Twoim zadaniem będzie zadbanie o jego zdrowie i komfort w tym czasie. Co grozi opuszkom Twojego psa zimą? Największe zagrożenia dla psich łap w tym okresie to:

  • odmrożenia (przy bardzo silnych mrozach);
  • podrażnienia spowodowane solą, prowadzące do pękania skóry, powstawania otarć i ran, a nawet owrzodzeń;
  • infekcje skórne będące efektem utrzymywania się wilgoci pomiędzy palcami.

Ryzyko odmrożenia i podrażnień psich łap

Właściciele czworonogów często obserwują w zimie, że ich pupile podczas spacerowania w czasie silnego mrozu trzęsą się, przestępują z nogi na nogę i nie chcą iść naprzód. Opuszki psa zimą są narażone zarówno na zimno, jak i szczypiącą i wywołującą podrażnienia sól. Dlatego, jeśli Twój pupil kategorycznie odmawia spaceru, skontroluj stan jego łap. Jeśli opuszki są sine, opuchnięte i bolesne, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ może być to oznaka odmrożenia!

Wskazówki, które pomogą zadbać o komfort pupila

Podstawą tego, jak dbać o łapy psa zimą, jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  1. Staraj się omijać chodniki i ulice, które ewidentnie zostały posypane solą.
  2. Jeśli musisz iść odśnieżoną w ten sposób drogą, weź pupila na ręce (jeśli jest mały) lub poprowadź go trawnikiem.
  3. Na dłuższe spacery wybieraj się na łąki lub do lasu, czyli w miejsca, gdzie nie ma soli.
  4. Po spacerze zawsze bardzo dokładnie oczyść psie opuszkizimą będzie to oznaczało umycie łap pupila w ciepłej wodzie.
  5. Usuń spomiędzy palców psa nagromadzony śnieg oraz lód i osusz dokładnie jego opuszki.

Przede wszystkim uważnie obserwuj swojego pupila! Regularnie sprawdzaj jego łapy: czy nie ma na nich ranek, jaki jest ich kolor, czy opuszki nie stały się bolesne, a przestrzeń między palcami wygląda prawidłowo i jest sucha.

Mycie i natłuszczanie opuszek

Mycie psich łap w letniej wodzie po każdym zimowym spacerze jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala usunąć nagromadzone na nich zanieczyszczenia i sól. Należy również pamiętać, że jest ona zagrożeniem nie tylko dla opuszek psa zimą, ale dla całego organizmu. Jeśli Twój pupil zliże ją z łap, może skończyć się to poważnym zatruciem.

Jednak samo mycie często nie wystarcza. Na rynku dostępne są specjalne maści do natłuszczania i nawilżania psich opuszek, aby nie pękały i łuszczyły się. Niektóre stosuje się przed spacerem, by zabezpieczyć łapy psa filmem ochronnym, inne nakłada się po powrocie do domu. Ważne, by nigdy nie smarować nimi brudnych od soli łap – najpierw trzeba je umyć.

Ochraniacze na psie łapy

Szczególnie wrażliwe zwierzęta (starsze lub bardzo delikatne) w czasie silnych mrozów mogą mieć problem z chodzeniem. Dlatego wielu psich opiekunów decyduje się na zakup specjalnych ochraniaczy (butów). To z całą pewnością najskuteczniejszy możliwy sposób na ochronienie opuszek psa zimą przed odmrożeniami i podrażnieniami, jednak… większość czworonogów nie umie w nich chodzić. Przyzwyczajenie pupila do tego typu ochrony łap wymaga czasu, ćwiczeń i dużo cierpliwości!

Zima przyjazna Twojemu pupilowi

Wiele czworonogów bardzo lubi zimę – brak upałów sprzyja nieograniczonej zabawie. Jak dbać o łapy psa zimą, by Twój pupil mógł czerpać ze spacerów taką samą przyjemność jak w lecie? To nie takie trudne! W Rexproduct wiemy, jak troszczyć się o codzienny komfort zwierzaków domowych. Jeśli szukasz praktycznych wskazówek dotyczących opieki nad swoim pupilem w zimie, zajrzyj na naszego bloga. W sklepie natomiast znajdziesz podstawowe akcesoria dla psów, dzięki którym Twój pupil wypocznie wygodnie po zimowym spacerze.

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0