Blog
Posted in

Pieski plan dnia. 3 powody, dla których warto zaplanować pupilowi dzień

Posted in

Zwierzęta lubią, kiedy ich dzień jest przewidywalny. Rutyna daje psom poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, pomaga panować nad emocjami i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Wprowadzenie stałych i niezmiennych elementów w ciągu dnia bardzo często jest elementem terapii behawioralnej zwierząt lękliwych lub agresywnych. Powinno być również podstawą, kiedy w domu pojawia się nowy czworonożny domownik – dużo łatwiej przebiega wtenczas jego adaptacja do nowych warunków. Dowiedz się, jak ułożyć idealny plan dnia dla swojego zwierzaka!

 

Rutyna – ważny element psiego życia

Jasno określony schemat dnia sprawi, że Twój pies będzie doskonale wiedział, czego może oczekiwać i kiedy. Dotyczy to przede wszystkim:

 • spacerów
 • karmienia,
 • czasu odpoczynku (nie tylko w nocy),
 • zabawy,
 • innych aktywności, takich jak np. nauka komend.

Oczywiście, bezwzględnie pilnowanie rutyny też może zaszkodzić psu. Zwierzak musi umieć radzić sobie z niespodziewanymi zdarzeniami, bez tego będzie miał problem z zapanowaniem nad emocjami w „awaryjnych sytuacjach”. Dlatego też plan dnia psa powinien być raczej ogólny i zakładać wyłącznie najważniejsze punkty na „psiej liście rzeczy do zrobienia”.

 

 

Wzrost poczucia bezpieczeństwa Twojego pupila

Powtarzająca się codziennie kolejność zdarzeń daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. To bardzo ważne w momentach, kiedy trzeba dodać mu pewności siebie – np. po jego pojawieniu się w nowym domu lub przeprowadzce z opiekunami. Jeśli pewne wydarzenia powtarzają się zawsze o tej samej porze, stając się rutyną, stanowią dla psa pewnego rodzaju punkt zaczepienia. Twój pupil szybko nauczy się, że wszystkie jego podstawowe potrzeby są zaspokajane bez względu na okoliczności, więc nie będzie stresował się oczekiwaniem na spacer czy jedzenie, nawet jeśli zmieni się miejsce jego pobytu. To dobrze wpłynie również na budowanie więzi z opiekunem.

Zdrowie zwierzaka pod kontrolą

Przestrzeganie codziennej rutyny ułatwia obserwowanie stanu zdrowia pupila, szybkie reagowanie na nieprawidłowości oraz niepokojące symptomy. Regularność jest bardzo ważna dla zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o karmienie i aktywność fizyczną – pomaga dbać o dobrą kondycję psa i uniknąć problemów behawioralnych związanych z nadmiarem energii oraz pilnowaniem zasobów. Wprowadzenie codziennej rutyny sprawdza się też w przypadku psiaków o specjalnych potrzebach, które wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych – np. czesania, kąpieli, zakraplania oczu lub czyszczenia uszu.

Łatwiejsza organizacja Twojego dnia

Jak stworzyć idealny plan dnia dla swojego psa, który ułatwi życie również Tobie? Nie układaj go „na siłę” – weź pod uwagę też swoje potrzeby! Powtarzalność codziennych czynności ułatwi Ci nie tylko przewidzenie rekcji swojego psiego przyjaciela, ale również tworzenie własnych planów.

Z czego powinna składać się rutyna Twojego psa? Przykładowo:

 1. Poranny spacer – wiele psów uczy się wstawać o konkretnej godzinie, więc weź pod uwagę, że Twój pupil może budzić Cię o tej samej porze również w weekendy.
 2. Śniadanie – dzienną porcję karmy najlepiej podzielić na minimum dwa posiłki. Ważne, by nie karmić psa przed aktywnością fizyczną i bezpośrednio po niej.
 3. Odpoczynek – dobrze nauczyć swojego czworonoga, że godziny, które spędzasz w pracy, to moment na wyciszenie się i sen.
 4. Drugi spacer, a potem zabawa lub inne formy wspólnego spędzania czasu.
 5. Krótki, wieczorny spacer.
 6. Kolacja.
 7. Nocny wypoczynek – kiedy zwierzak może odpocząć po całym dniu w wygodnym legowisku – dla zdrowia psa sen jest niezwykle ważny.

Oczywiście, to tylko przykład. Plan dnia powinno się dostosować ściśle do charakteru i potrzeb własnego czworonoga! Szybko zorientujesz się, jaka dawka aktywności fizycznej i odpoczynku jest optymalna dla Twojego pupila.

 

 

Zadbaj o codzienny komfort zwierzaka

Codzienna rutyna daje psu poczucie bezpieczeństwa, warto jednak pamiętać, by nie zamieniła się w nudę! Starannie opracowany grafik nie wystarczy, jeśli nie zapewnisz swojemu zwierzakowi odpowiednich akcesoriów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz zarówno różnego typu zabawki, dzięki którym urozmaicisz czworonogowi czas przeznaczony na zabawę, jak i wygodne legowisko dla psa, by mógł porządnie wypocząć. Sprawdź ofertę Rexproduct i zadbaj z nami o swojego czworonożnego przyjaciela!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0