Blog
Posted in

Gdy pies źle znosi samotność. Jak walczyć z lękiem separacyjnym?

lek-separacyjny-u-psa
Posted in

Choć zaburzenia zachowania kojarzą się przede wszystkim ze zwierzakami adoptowanymi ze schronisk, tak naprawdę mogą one dotyczyć każdego czworonoga, również tego kupionego z licencjonowanej hodowli. Lęk separacyjny u psa to jeden z najczęstszych problemów, z którymi opiekunowie zwierząt domowych zgłaszają się do behawiorystów. Może mieć wiele przyczyn i objawiać się na różne sposoby, jednak zawsze wymaga błyskawicznej reakcji właściciela. Zakup odpowiedniego legowiska dla psa, zabawek akcesoriów – to dopiero początek, konieczna jest również zmiana codziennej rutyny i szkolenie. Dowiedz się, czym jest właściwie lęk separacyjny i jak z nim walczyć!

 

Zachwiane poczucie bezpieczeństwa

To, jak zwierzęta domowe reagują na różne sytuacje, w dużej mierze zależy od ich pewności siebie. Lęk separacyjny bardzo często jest efektem zachwianego poczucia bezpieczeństwa, kiedy pies czuje się pewnie wyłącznie w towarzystwie swojego właściciela. Dzieje się tak bardzo często w przypadku zwierzaków adoptowanych, skrzywdzonych w przeszłości, ale także tych, które zbyt dużo czasu spędzały wcześniej ze swoim opiekunem. Lęk separacyjny stał się prawdziwą plagą po pandemii koronawirusa, kiedy z powodu lockdownu zwierzaki często przez całą dobę przebywały w towarzystwie właścicieli.

pies-w-domu

Czym jest lęk separacyjny?

Niektóre zwierzęta mają tendencję do tego, by nadmiernie przywiązywać się do swoich opiekunów. Lęk separacyjny to zespół zachowań występujących u psów, które pozostawione same nie potrafią zapanować nad emocjami – brak pewności siebie i wsparcia opiekuna sprawiają, że czworonogi reagują nieadekwatnie do sytuacji i odczuwają silny strach. Warto podkreślić, że nie jest to choroba, a jedynie problem natury behawioralnej i psychologicznej, może jednak stać się bezpośrednią przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Najczęstsze objawy lęku separacyjnego to:

  • niszczenie mebli i przedmiotów,
  • wokalizowanie (szczekanie, wycie, skamlenie),
  • załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu,
  • niepokój objawiający się krążeniem po pomieszczeniach, dyszeniem, ślinieniem się,
  • drapanie drzwi i okien prowadzące do samookaleczania się.

Sposoby na zmniejszenie lęku separacyjnego

Aby poradzić sobie z tak poważnym problemem behawioralnym, konieczna jest konsultacja z doświadczonym behawiorystą, który oceni zachowanie Twojego czworonoga i zaplanuje indywidualną terapię. Lęk separacyjny to poważne zaburzenie zachowania, któremu warto przede wszystkim zapobiegać, a kiedy się pojawi – reagować natychmiast! Co możesz zrobić, kiedy Twój pies ma problem z samotnym zostawaniem w domu? Przede wszystkim:

  • postaw na rutynę: jeśli wychodzisz i wracasz codziennie o tej samej porze, zwierzak łatwiej się do tego przyzwyczai,
  • nie żegnaj się emocjonalnie z psem, kiedy opuszczasz dom – pomyśli, że dzieje się coś złego!,
  • stwórz pupilowi bezpieczną przestrzeń w domu, która kojarzyć się będzie z wypoczynkiem i relaksem,
  • zadbaj, by Twój pupil miał zajęcie – przed wyjściem daj mu gryzak, snackballa, matę węchową.

lek-separacyjny-jak-sobie-radzic

Legowisko, zabawki i inne gadżety pomocne przy lęku separacyjnym

Aby dodać zwierzęciu pewności siebie, należy stworzyć mu odpowiednie środowisko, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Legowisko powinno być dla psa schronieniem, miejscem wyciszenia i przestrzenią, gdzie chowa się, kiedy czuje się zagrożony lub wystraszony. Jeśli Twój pupil zmaga się z lękiem separacyjnym, musisz zapewnić mu przytulne posłanie – najlepiej z wysokimi brzegami lub w formie miękkiej budy. Powinno być ustawione w ustronnym, cichym miejscu. Możesz włożyć do niego ulubioną zabawkę pupila lub gryzak (zwykły lub wypełniony smakołykami), by pies miał zajęcie w czasie Twojej nieobecności.

Zadbaj o swojego psiego przyjaciela

Dbanie o czworonoga to nie tylko zaspokajanie jego podstawowych potrzeb – karmienie go, wyprowadzanie na spacery – ale również troszczenie się o jego psychikę. Lęk separacyjny u psa może być efektem trudnych doświadczeń z przeszłości lub błędów wychowawczych popełnionych przez opiekunów – w każdym wypadku konieczne jest wprowadzenie terapii. W sklepie Rexproduct znajdziesz wyjątkowe legowiska dla psów, dzięki którym stworzysz dla swojego czworonoga bezpieczne schronienie w domu, a także zabawki oraz gryzaki odwracające jego uwagę w czasie, kiedy przebywa sam. Sprawdź, jak możemy wesprzeć Ciebie i Twojego psiego przyjaciela!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0