Blog
Posted in

Gdy pies drapie posłanie. Wyjaśniamy tajemnice psiego zachowania

Posted in

Psy czasami zachowują się w sposób, który trudno wytłumaczyć bez wiedzy o tym, jak żyli ich przodkowie. Czynności takie jak drapanie posłania to pamiątka po czasach, kiedy czworonogi musiały same walczyć o przetrwanie i dbać o komfort podczas wypoczynku. Obecnie wygodne, ekologiczne legowisko to dla psa mieszkającego w domu postawa wyposażenia. Dawniej samodzielne przygotowywanie sobie „gniazda” było elementem radzenia sobie z niesprzyjającą pogodą, znaczenia terytorium i pozbywania się nieproszonych gości. Zastanawiasz się czasem, dlaczego Twój pies drapie swoje legowisko, mimo że mieszka w ciepłym, bezpiecznym domu, kręci się przed snem w kółko i wyraźnie urządza posłanie na własnych zasadach? Dowiedz się, z czego wynika to zachowanie i czy trzeba się nim martwić!

Pieskie zachowanie kryje wiele tajemnic

Właściciele często obserwują u swoich czworonogów zachowania, których nie potrafią racjonalnie wytłumaczyć – należy do nich m.in. drapanie posłania przed położeniem się spać. Pies pozornie bez powodu kopie w swoim legowisku, kocach i poduszkach, by uformować w nich „norkę” (o ile to możliwe). Jest to jedna z czynności instynktownych, które Twój pupil odziedziczył po dziko żyjących przodkach – podobnie jak polowanie, kopanie dziur czy… tarzanie się w odchodach. Dawniej tego typu zachowania były niezbędne do przetrwania. Obecnie nie są już potrzebne, a mimo to wiele psów wciąż je powiela, ponieważ zostały one uwarunkowane genetycznie.

Drapanie legowiska – naturalne zachowanie czworonoga

Wielu opiekunów obserwuje, że ich pies drapie legowisko przed położeniem się spać, nawet jeśli nie ma na nim żadnych koców ani poduszek, które mógłby ułożyć „po swojemu”. Jest to jednak zachowanie odruchowe i zwierzak nie jest w stanie nad nim zapanować. W ten sposób żyjące dziko psy:

  • przygotowywały ciepłe i zaciszne miejsce, w którym mogły bezpiecznie ułożyć się do spania;
  • rozprowadzały po „legowisku” swój zapach (między psimi opuszkami znajdują się gruczoły potowe);
  • przeganiały owady i gryzonie z miejsca, w którym planowały spać;
  • ścierały rosnące stale pazury.

Mimo że współczesne domowe zwierzaki, które dysponują wygodnymi legowiskami i innymi akcesoriami dla psów, mogą wskakiwać na kanapy i spać na dywanie, nie muszą specjalnie przygotowywać swojego posłania, ich geny wciąż dają o sobie znać!

Kiedy drapanie posłania może budzić wątpliwości?

Bywa jednak, że drapanie posłania jest niepokojącą oznaką. Jeśli obserwujesz, że Twój pupil bardzo długo układa się do snu, wielokrotnie wstaje i wyraźnie nie może znaleźć sobie wygodnej pozycji, może oznaczać to, że legowisko jest niewygodne dla psa, ma niewłaściwy rozmiar albo jego wypełnienie stało się zbyt cienkie lub układa się nierównomiernie. Niestety, takie zachowanie czasem sugeruje również ból np. stawów lub kręgosłupa, który jest przyczyną braku możliwości znalezienia sobie wygodnej pozycji. Wtedy konieczny jest zakup legowiska medycznego poprzedzony wizytą u weterynarza.

Warto zainwestować w wytrzymałe, ekologiczne legowisko

Zdecydowana większość psów drapie legowisko przed spaniem. Jeśli zachowanie to nie staje się kompulsywne – nie stanowi formy wyładowywania frustracji lub innych emocji – nie należy im w tym przeszkadzać. Warto natomiast zainwestować w wysokiej jakości ekologiczne legowisko, któremu pazury Twojego psa nie zaszkodzą! Podczas wyboru idealnego modelu zwróć uwagę na to, by:

  • dobrać rozmiar i rodzaj wypełnienia do potrzeb czworonoga – by mieć pewność, że drapanie i kręcenie się przed snem to odruch, a nie sygnał dyskomfortu;
  • postawić na wytrzymałe obicie odporne na zniszczenie;
  • wybrać wersję ze ściąganym pokrowcem lub łatwą do prania i utrzymania w czystości – szczególnie jeśli Twój pies często drapie legowisko brudnymi łapami np. po spacerach.

Legowiska dla psa, które zapewnią mu odpoczynek i zdrowy sen

W naszej ofercie znajdziesz ekologiczne legowiska dla psów, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia. Dzięki temu nawet jeśli Twój pupil ma w zwyczaju drapać swoje posłanie przed snem, nie ulegnie ono zniszczeniu. W Rexproduct wiemy doskonale, jak ważne jest szanowanie psich instynktów, w końcu to zachowania, które czworonogi odziedziczyły po przodkach. Choć warunki, w jakich żyją obecnie psy, bardzo się zmieniły, pamiętaj, by pozwalać swojemu pupilowi być sobą. A jeśli drapie posłanie przed spaniem – po prostu spraw mu wytrzymałe, wygodne legowisko!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0