Mowa ciała psa. Jak lepiej zrozumieć swojego pupila? | Rexproduct

Mowa ciała psa. Jak lepiej zrozumieć swojego pupila?

mowa-ciala-psow

Choć zwierzęta nie potrafią mówić, umieją doskonale komunikować się między sobą – a także z ludźmi. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na zachowanie swojego pupila, a dowiesz się wszystkiego o jego emocjach. Jak zrozumieć mowę ciała psa? Obserwacja to prosty sposób, by zrozumieć reakcje czworonoga, a także najłatwiejsza droga, żeby zapobiegać problemom behawioralnym, unikać nieporozumień i radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami. Dowiedz się, co mówi do Ciebie Twój pies!

Psie emocje ukryte w mowie ciała

Opieka nad zwierzęciem nie oznacza wyłącznie przyjemności takich jak kupowanie mu akcesoriów np. zabawek czy legowiska. Dla psa bardzo ważne są relacje społeczne – dlatego trzeba je dobrze zrozumieć, by umieć się z nim komunikować. Pierwsze badania nad mową ciała tych zwierząt zaczęto prowadzić w latach 50. XX w. Obserwacjom poddawano stada wilków, które za pomocą jasnych sygnałów ustalały hierarchę, sygnalizowały zadowolenie lub złość, unikały konfliktów lub je wywoływały. Psy musiały nauczyć się korzystać z mowy ciała, mimo że człowiek zmienił ich wygląd – rasy z bardzo długą sierścią zasłaniającą oczy czy brachycefaliczne korzystają tylko z niektórych sygnałów, a jednak wciąż pozostają one czytelne dla wszystkich przedstawicieli gatunku.

jezyk-psiego-ciala

Warto znać mowę ciała swojego pupila

Dlaczego każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, co oznacza mowa ciała jego psa? To najprostszy sposób, by uniknąć wielu problemów, zadbać o bezpieczeństwo swoje i pupila, a także sprawić, że zwierzak będzie czuł się szczęśliwy. Znając znaczenie sygnałów uspokajających i tych oznaczających agresję, przewidzisz, kiedy Twój pies zamierza zaatakować inne zwierzę, kiedy się go boi i zaraz rzuci się do ucieczki, czy coś lubi, a co sprawia mu dyskomfort. Jak zatem interpretować sygnały wysyłane przez psa?

Radość

Jak Twój pupil okazuje radość? Mowa ciała psa w takim przypadku jest zazwyczaj jednoznaczna. Zwierzę:

  • merda ogonem,
  • ma opuszczone uszy i wargi rozciągnięte poziomo,
  • wykonuje „ukłon” i zaprasza do zabawy – wygina kręgosłup, przód ciała trzyma nisko przy ziemi, tylne nogi pozostawia wyprostowane.

Zadowolony pies jest rozluźniony, nie napina mięśni. Jeśli radość wiąże się z podekscytowaniem, zwierzak może zacząć szczekać, podskakiwać i biegać.

Smutek

W odniesieniu do psów trudno mówić o smutku w takim sensie, w jakim rozumie tę emocję człowiek. Występuje u nich natomiast obniżenie nastroju spowodowane złym samopoczuciem, niepewnością, tęsknotą za opiekunem lub innym zwierzęciem, stresem, lękiem – każde z tych odczuć sygnalizowane jest w nieco inny sposób poprzez mowę ciała. Niektóre zachowania psów są jednak wspólne dla wszystkich stanów, które można określić jako „smutek” i są to:

  • obniżona postawa ciała,
  • apatia i kładzenie się,
  • odwracanie głowy, unikanie patrzenia w oczy.

Strach

Strach jest jedną z najwyraźniej sygnalizowanych emocji wśród zwierząt, ponieważ ma bardzo duże znaczenie w kontekście przetrwania. Nie ma nic trudnego w tym, jak zrozumieć psa, który:

  • podkula ogon między nogi,
  • ma szeroko otwarte oczy (tak, że widać białka),
  • nerwowo zieje i często się oblizuje,
  • drży i ma napięte mięśnie.

Te znaki świadczą to tym, że zwierzę jest zestresowane, wystraszone i gotowe zerwać się do ucieczki lub – jeśli to niemożliwe – zaatakować.

pies-emocje

Obserwacja – klucz do zrozumienia zachowania psa

Podstawą zrozumienia mowy ciała każdego psa są uważna obserwacja i wyłapywanie nawet najsubtelniejszych oznak niepokoju, agresji, strachu i podekscytowania. Opiekunowie czworonogów często podchodzą do zachowań prezentowanych przez swoje psy bezrefleksyjnie. A przecież nie każde machanie ogonem musi oznaczać radość! Uważna obserwacja powinna polegać przede wszystkim na odnajdywaniu drobnych różnic w postawie ciała, napięciu mięśni, spojrzeniu czy wyrazie pyska pupila.

Warto umacniać relację ze swoim podopiecznym

Budowanie relacji to podstawa wspólnego życia z każdym czworonogiem – jednak do tego niezbędna jest komunikacja, która bez znajomości mowy ciała psa i uważnej obserwacji jego zachowania jest niemożliwa. Rexproduct to marka, która na pierwszym miejscu stawia dobro i wygodę zwierząt. Wiemy o nich naprawdę wiele i chcemy podzielić się z Tobą tą wiedzą. Odwiedź nasz blog – znajdziesz tam wiele informacji nie tylko o produkowanych przez nas legowiskach i akcesoriach dla psów, ale również o tym, jak rozumieć lepiej swojego pupila!