Blog
Posted in

Mowa ciała psa. Jak lepiej zrozumieć swojego pupila?

Posted in

Choć zwierzęta nie potrafią mówić, umieją doskonale komunikować się między sobą – a także z ludźmi. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na zachowanie swojego pupila, a dowiesz się wszystkiego o jego emocjach. Jak zrozumieć mowę ciała psa? Obserwacja to prosty sposób, by zrozumieć reakcje czworonoga, a także najłatwiejsza droga, żeby zapobiegać problemom behawioralnym, unikać nieporozumień i radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami. Dowiedz się, co mówi do Ciebie Twój pies!

Psie emocje ukryte w mowie ciała

Opieka nad zwierzęciem nie oznacza wyłącznie przyjemności takich jak kupowanie mu akcesoriów np. zabawek czy legowiska. Dla psa bardzo ważne są relacje społeczne – dlatego trzeba je dobrze zrozumieć, by umieć się z nim komunikować. Pierwsze badania nad mową ciała tych zwierząt zaczęto prowadzić w latach 50. XX w. Obserwacjom poddawano stada wilków, które za pomocą jasnych sygnałów ustalały hierarchę, sygnalizowały zadowolenie lub złość, unikały konfliktów lub je wywoływały. Psy musiały nauczyć się korzystać z mowy ciała, mimo że człowiek zmienił ich wygląd – rasy z bardzo długą sierścią zasłaniającą oczy czy brachycefaliczne korzystają tylko z niektórych sygnałów, a jednak wciąż pozostają one czytelne dla wszystkich przedstawicieli gatunku.

 

 

Warto znać mowę ciała swojego pupila

Dlaczego każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, co oznacza mowa ciała jego psa? To najprostszy sposób, by uniknąć wielu problemów, zadbać o bezpieczeństwo swoje i pupila, a także sprawić, że zwierzak będzie czuł się szczęśliwy. Znając znaczenie sygnałów uspokajających i tych oznaczających agresję, przewidzisz, kiedy Twój pies zamierza zaatakować inne zwierzę, kiedy się go boi i zaraz rzuci się do ucieczki, czy coś lubi, a co sprawia mu dyskomfort. Jak zatem interpretować sygnały wysyłane przez psa?

Radość

Jak Twój pupil okazuje radość? Mowa ciała psa w takim przypadku jest zazwyczaj jednoznaczna. Zwierzę:

  • merda ogonem,
  • ma opuszczone uszy i wargi rozciągnięte poziomo,
  • wykonuje „ukłon” i zaprasza do zabawy – wygina kręgosłup, przód ciała trzyma nisko przy ziemi, tylne nogi pozostawia wyprostowane.

Zadowolony pies jest rozluźniony, nie napina mięśni. Jeśli radość wiąże się z podekscytowaniem, zwierzak może zacząć szczekać, podskakiwać i biegać.

Smutek

W odniesieniu do psów trudno mówić o smutku w takim sensie, w jakim rozumie tę emocję człowiek. Występuje u nich natomiast obniżenie nastroju spowodowane złym samopoczuciem, niepewnością, tęsknotą za opiekunem lub innym zwierzęciem, stresem, lękiem – każde z tych odczuć sygnalizowane jest w nieco inny sposób poprzez mowę ciała. Niektóre zachowania psów są jednak wspólne dla wszystkich stanów, które można określić jako „smutek” i są to:

  • obniżona postawa ciała,
  • apatia i kładzenie się,
  • odwracanie głowy, unikanie patrzenia w oczy.

Strach

Strach jest jedną z najwyraźniej sygnalizowanych emocji wśród zwierząt, ponieważ ma bardzo duże znaczenie w kontekście przetrwania. Nie ma nic trudnego w tym, jak zrozumieć psa, który:

  • podkula ogon między nogi,
  • ma szeroko otwarte oczy (tak, że widać białka),
  • nerwowo zieje i często się oblizuje,
  • drży i ma napięte mięśnie.

Te znaki świadczą to tym, że zwierzę jest zestresowane, wystraszone i gotowe zerwać się do ucieczki lub – jeśli to niemożliwe – zaatakować.

 

 

Obserwacja – klucz do zrozumienia zachowania psa

Podstawą zrozumienia mowy ciała każdego psa są uważna obserwacja i wyłapywanie nawet najsubtelniejszych oznak niepokoju, agresji, strachu i podekscytowania. Opiekunowie czworonogów często podchodzą do zachowań prezentowanych przez swoje psy bezrefleksyjnie. A przecież nie każde machanie ogonem musi oznaczać radość! Uważna obserwacja powinna polegać przede wszystkim na odnajdywaniu drobnych różnic w postawie ciała, napięciu mięśni, spojrzeniu czy wyrazie pyska pupila.

Warto umacniać relację ze swoim podopiecznym

Budowanie relacji to podstawa wspólnego życia z każdym czworonogiem – jednak do tego niezbędna jest komunikacja, która bez znajomości mowy ciała psa i uważnej obserwacji jego zachowania jest niemożliwa. Rexproduct to marka, która na pierwszym miejscu stawia dobro i wygodę zwierząt. Wiemy o nich naprawdę wiele i chcemy podzielić się z Tobą tą wiedzą. Odwiedź nasz blog – znajdziesz tam wiele informacji nie tylko o produkowanych przez nas legowiskach i akcesoriach dla psów, ale również o tym, jak rozumieć lepiej swojego pupila!

Join the conversation

TOP

Mój koszyk 0