Blog
Posted in

Czyste legowisko to podstawa! Sprawdź, jak zadbać o posłanie zwierzaka

Posted in

Dbanie o psa lub kota to nie tylko troszczenie się o jego higienę – mycie go, szczotkowanie, wycieranie łap, czyszczenie uszu i oczu – ale również pilnowanie tego, by miał czyste legowisko. Gromadzący się brud, kurz, wilgoć i sierść nie tylko wpływają na komfort snu zwierzęcia, ale mogą również sprzyjać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie, stać się przyczyną problemów zdrowotnych u czworonoga. Jak czyścić legowisko dla psa i kota, zwykłe lub ortopedyczne? Poznaj najważniejsze zasady troszczenia się o posłanie Twojego zwierzaka!

 

Zadbane legowisko Twojego pupila

Regularne pranie, wietrzenie i odkurzanie posłania czworonoga to bardzo ważny element troszczenia się o jego zdrowie i komfort. Jak często czyścić legowisko psa lub kota? Odpowiedź jest bardzo prosta – tak, jak jest to konieczne ze względu na ilość zabrudzeń. To z kolei zależy od charakteru Twojego pupila, jego stanu zdrowia, wieku i długości sierści. Warto pomyśleć o tym obowiązku już w czasie kupowania legowiska dla kota lub psa, ortopedycznego albo zwykłego, i wybrać model, który łatwo utrzymać w czystości – jak te dostępne w naszej ofercie.

 

 

Pielęgnacja legowiska ważna zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym

Nadejście okresu jesienno-zimowego zazwyczaj oznacza, że znacznie trudniej zadbać o to, by posłanie pupila (szczególnie psa) było perfekcyjnie czyste. Legowisko w tym czasie bardzo często pokryte jest błotem, kurzem, drobnymi zanieczyszczeniami „przyniesionymi” ze spacerów oraz sierścią, którą zwierzak intensywnie gubi. Bywa również narażone na kontakt z wilgocią – zwierzę po powrocie ze spaceru w deszczu kładzie się na nim, by odpocząć. Na co zwrócić uwagę w tym okresie? Przede wszystkim na regularne wytrzepywanie legowiska, a także osuszanie go, jeśli jest mokre – to zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni, które mogłyby zaszkodzić zwierzęciu, a poza tym poprawi komfort jego snu.

Czyste legowisko: wyzwanie dla opiekunów schorowanych zwierząt

Choć oczywiście zachowywanie higieny jest bardzo ważne w przypadku każdego czworonoga, czyste legowisko ortopedyczne dla kota lub psa to podstawa komfortu i zdrowia przede wszystkim w przypadku schorowanych zwierząt, szczególnie tych po zabiegach chirurgicznych, które mają problem z utrzymywaniem potrzeb fizjologicznych. Warto zatem wybierać modele doskonale dopasowujące się do kształtu psiego lub kociego ciała, które pomagają dbać o zdrowie stawów i kręgosłupa, ale również:

  • są wyposażone w zdejmowalny pokrowiec, który można prać w pralce;
  • wykonane zostały z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów (m.in. z nubuku, kodury);
  • posiadają antybakteryjne wypełnienie.

 

 

Jak efektywnie czyścić legowisko dla psa czy kota?

Zanim po prostu upierzesz mechanicznie posłanie swojego czworonoga, zastanów się, czy to na pewno dobry pomysł. Jak czyścić legowisko dla psa lub kota najefektywniej, by nie uszkodzić przy tym ani posłania, ani… pralki?

  1. Koniecznie sprawdź na metce, czy możesz legowisko lub posłanie wyprać mechanicznie.
  2. Jeżeli posłanie posiada zdejmowalny pokrowiec, zdejmij go delikatnie i dokładnie wytrzep poza domem. Jeśli nie – oczyść je z sierści i błota odkurzaczem.
  3. Wyraźne i trudne do usunięcia plamy namocz przez co najmniej kilkanaście minut, a następnie wyszoruj szczotką.
  4. Upierz całe posłanie lub sam pokrowiec w pralce lub ręcznie.
  5. Osusz starannie legowisko.

Pamiętaj, żeby nie używać silnych, mocno pachnących detergentów, które mogłyby wywołać alergię u zwierzęcia lub zniechęcić je do korzystania z posłania! Intensywnie działające środki piorące zawierające chlor, wybielacz, ftalany i inne drażniące substancje chemiczne mogą wywoływać poważne problemy skórne u czworonogów.

Warto wybierać funkcjonalne akcesoria dla czworonogów

Akcesoria dla psów i kotów powinny być przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać zwierzęciu pełen komfort – dotyczy to nie tylko legowisk ortopedycznych dla psów i kotów, ale również zwykłych, miękkich, domowych bud, materacy i poduszek. Utrzymywanie ich w czystości powinno być stałym elementem domowych porządków, dlatego warto ułatwić sobie to zadanie. W ofercie Rexproduct znajdziesz wyjątkowe akcesoria dla psów i kotów, w tym legowiska, które zostały zaprojektowane z myślą o tym, by ułatwić właścicielom czworonogów troszczenie się o czystość i porządek. Zajrzyj na naszą stronę internetową i wybierz model idealny dla swojego psiego lub kociego przyjaciela!

Join the conversation

TOP
Mój koszyk 0